Ige a gyakorlatban: Intés
"12Kérünk titeket, testvéreink, hogy becsüljétek meg azokat, akik fáradoznak közöttetek, akik elöljáróitok az Úrban, és intenek is titeket. 13Munkájukért nagyon becsüljétek és szeressétek őket! Éljetek egymással békességben! 14Kérünk titeket, testvéreink, intsétek a tétlenkedőket, biztassátok a bátortalanokat, karoljátok fel az erőtleneket, legyetek türelmesek mindenkihez. 15Vigyázzatok, hogy senki se fizessen a rosszért rosszal, hanem törekedjetek mindenkor a jóra egymás és mindenki iránt. 16Mindenkor örüljetek, 17szüntelenül imádkozzatok, 18mindenért hálát adjatok, mert ez Isten akarata Jézus Krisztus által a ti javatokra. 19A Lelket ne oltsátok ki, 20a prófétálást ne vessétek meg, 21de mindent vizsgáljatok meg: a jót tartsátok meg, 22a gonosz minden fajtájától tartózkodjatok!"
1 Thessz 5, 12- 22
Az intés és inthetőség a hitvalló gyülekezetek alapvető működéséhez tartozik. Egy természetes magatartás, ami abból fakad, hogy Isten gyermekei vagyunk, van egy szeretet közösségünk. Ebben a közösségben én a javadat akarom, és ezt várom el tőled is.
Az intés az nem egyházfegyelem. Az a makacssággal kezdődik el. Annak kezelése. Az intés az, ami az egyházfegyelmez megelőzi. És egészen más része az egyházi életnek. Inkább a kapcsolat tartáshoz, egymás építéséhez tartozik.
Az intés az egy normális kommunikáció.
Ki int?
Első sorban az előljáró, akit a munkájáèrt meg kell becsülni.
A gyülekezeti tagok is: intsétek a tétleneket és biztassátok a bátortalanokat, karoljátok fel az erőtleneket.
Az intés nem áll egyedül. Társa a biztatás, társa a diakónia, a felkarolás.
Az intés lehet a bűnért: Dávid és Betsabé esete: te vagy az az ember.
Lehet a meglankadás miatt: mindekor örüljetek, mindenèrt hálát adjatok, szüntelen imádkozzatok.
Felfrissíti őket abban az alap dolgokban, amire a Krisztus tanította.
Lehet az intés megelőző: a Lelket meg ne oltsátok, mindenkinfigyeljen oda, hogy a rosszért rosszal ne fizessen.
Megelőző intés volt a Biblia első kèt intése: Ádám és Éva ne nyúljon a tiltott gyümölcshöz, Kain ne engedjen teret a szíve rossz érzéseinek, mert a bűn az ajtó előtt leselkedik.
Noé száz évig intette türelelmmel, kitartással a kortársait, ahogy a próféták is az Izraelt meg Judát, hogy hagyjanak fel a bűneikkel, meneküljenek az eljövendő ítélet elől.
Az Úr Jézus megtérésre intette az embereket, mert Isten országa elközeledett. Annyira, hogy Jézusban jelen volt, köztük járt.
Az apostolok levelekben intették a gyülekezetet, így születtek meg az apostoli levelek, amelyek az újszövetsègi vagy mondhatjuk a biblikus hitvalló gyülekezetek működési rendjének az alapjai.
A bűnből való megtérés tehát csak az egyik része az intésnek, a hála, imádság, jócselekedetben való meg nem lankadás szinte állandó tárgya az apostoli intéseknek, mert hajlamosak vagyunk még az ilyen dolgokban is meglankadni.
Ezt alázattal be kell látnunk. Ahogy azt is, hogy nem csak a lelki èlethez, de a lelki növekedéshez is elkerülhetetlenül fontos, alapvető, hogy intsek és intést fogadjak.
Végül néhány buktató. Talán egy párat mi is meg tudunk mi is nevezni.
A nem intés nem a szeretet jele, hanem valami másé.
Tehát nem helyes, ha azt mondjuk, hogy nem intlek, mert szeretlek, mert családtag, rokon, keresztszülő, stb vagy.
A nem intés lehet a bűn takargatásának a melegágya, ami igeellenes, mert Isten a bűn rendezésére szólít fel.
A nem intés lehet annak a jele, hogy képmutató vagyok, és képmutatóként eljátszom, hogy együtt járunk úrvacsorázni, együtt járunk istentiszteletre, mert eljátszom a szerepemet, hogy minden rendben van veled vagy velem, közben meg nincs.
Az ilyen kèpmutatások megronthatják az úrvacsora vagy az istentisztelet tisztaságát.
A nem intés szándékos halogatása a probléma, a bűn rendezésének, ami miatt nem jót akarok az illető keresztyénnek vagy gyülekezetnek.
Még egy buktató így a végén: azt nézem, hogy ki mondja, nem pedig azt, hogy mit mond és hogy igaz-e?
Ha valaki igei dolgot mond, igét mond, a javamat akarja, akkor miért is nem fogadom el az intést?
Mert a jót akarás éppen ez: intelek titeket, emlékeztetlek az igére, mert az a jó neketek, nekünk, neked, nekem ha az ige szerint élünk.
Tóth Z.
beregújfalui ev. ref. lp.